Tajomník Vládneho výboru pre obnovu a rozvoj Vysokých Tatier Martin Macharik konštatoval, že systém kompenzácií je technickým predpokladom prijatia zonácie TANAP-u. Pôvodný termín jej prijatia bol 1. november 2006, čo sa nepodarilo aj s ohľadom na predčasné parlamentné voľby.
Meškajúca zonácia spôsobuje problémy samospráve i podnikateľom vo Vysokých Tatrách. Stagnuje príprava a schvaľovanie územno-plánovacej dokumentácie, preto za východisko považujú zainteresovaní zmenu tzv. Cestovnej mapy obnovy a rozvoja Vysokých Tatier.
Podľa pôvodného zámeru sa mala dokumentácia odvíjať od prijatej zonácie. Tá však viazne, čo podľa primátora Spišskej Belej Štefana Bieľaka \"posúva nielen Tatry ale celý región do pozície outsidera pri čerpaní európskych fondov na realizáciu rozvojových projektov\".
Zonácia predpokladá predchádzajúci súhlas aj neštátnych vlastníkov územia. Riaditeľ Štátnej ochrany prírody SR Ján Mizerák považuje za najoptimálnejšiu formu riešenia problému dlhodobý prenájom pozemkov štátom. Z ďalších možností spomenul zámenu pozemkov. Súhlasil s tvrdením, že rozsah prísne chráneného územia môže ovplyvniť objem vyčlenených financií.
V súčasnosti existujú dva návrhy zonácie, ktoré sa rozchádzajú v názore na veľkosť bezzásahovej A-zóny.
Riaditeľ odboru manažmentu lesných zdrojov a lesníckej politiky Ministerstva pôdohospodárstva (MP) SR Pavel Toma v rozhovore pre TASR konštatoval, že do bezzásahovej zóny predpokladajú ochranári zaradiť aj nepôvodné monokultúrne smrečiny. Bez zásahu človeka, teda rekonštrukcie porastov, im hrozí rozpad. \"Viackrát sme ponúkli diskusiu o tom, že v prípade určitých manažmentových opatrení možno v horizonte 10 až 20 rokov tieto smrekové monokultúry rekonštruovať, a tak postupne zväčšovať bezzásahovú zónu. \"
Na otázku o prípadnom východisku z patovej situácie Toma odpovedal, že obe strany by mali sadnúť za rokovací stôl a nájsť spoločný jazyk. \"Predovšetkým treba povedať, o čo nám v Tatrách ide. Ak nám ide o zachovanie prírodných hodnôt, tak by sme mali zonáciu robiť zodpovedne a do bezzásahovej zóny zaradiť len územia, ktoré sú schopné samoregulácie, \" dodal Toma.
0